11. února 2019, Ryg Mortys

Snorri (* 1179, Hvammur, Breiðifjörð – † 23. září 1241, Revkholt) byl křesťan, kterého ale mnohem více než Bible zajímaly pohanské ságy jeho vlastního lidu. Díky němu se zachovalo mnoho z mýtů, které zaznamenal a v nichž si nyní můžeme číst. Uspořádal Knihu o záboru země, je autorem Heimskrigly, Prozaické Eddy a máme za to, že také Ságy o Egilovi.

Málokdo ovšem ví, že příběh o Snorriho smrti je thriller plný dramatických zvratů, spiknutí a figuruje v něm i tajná skrýš…

V roce 1239 Snorri vyrazil do Norska, aby se tam setkal se svým přítelem jarlem Skulem. Během jeho pobytu vypukly na Islandu nepokoje, na které král Hakon zareagoval tím, že nechat pozatýkat všechny Islanďany, kteří tou dobou pobývali v Norsku. Mínil bedlivě prošetřit, kdo a za jakých podmínek se může vrátit zpět do své domoviny. Každopádně cesta zpátky na Island byla povolena jenom na základě královského glejtu.

Snorri Sturluson, jak je vyobrazen v Muzeu ság, Island

V té době Snorri pobýval u svého přítele, který mu prozradil, že má v plánu krále zabít a sám zaujmout jeho místo. Když to Snorri slyšel, dospěl k závěru, že král už je odepsaný a tak nemá smysl čekat na povolení k návratu. Koho by zajímal názor někoho, kdo už brzo přijde o trůn? Snorri se tedy vydal zpátky na Island bez povolení.

Jarl Skule se mezitím skutečně pokusil o puč, který byl ale neúspěšný a samotný jarl byl v jeho průběhu zabit. Rozběsněný Hakon začal prošetřovat, kdo všechno se toho zúčastnil, a tak přišel i na Snorriho. Islandský básník se sice aktivně na převratu nepodílel, ale svým způsobem do něho zapojen byl, protože věděl o celé záležitosti a nic neřekl. Před léty sice Snorri složil oslavnou báseň jak na krále Hakona, tak na jarla Skuleho, ale to mu nyní nebylo moc platné. Král se spojil se svým zástupcem na Islandu, Gissurem Thorvaldssonem, kterému napsal o zradě a nakázal mu Snorriho zabít.

Gissur přijel do Revkholtu v září 1241 spolu se 70 muži, aby vykonal králův rozkaz. Vyslal výpravu ke Snorriho usedlosti, ale starý muž se o jejich příchodu dozvěděl. Právě za tímto účelem si pod svým domem vybudoval tajnou komnatu, sklep, do kterého se ukryl ještě předtím, než vrahové dorazili. Čtyři muži však jeho úkryt přece jen objevili. Možná to bylo tím, že mezi nimi byli i Snorriho bývalí zeťové, neboť strategickým provdáním svých dcer se učenec pokoušel zajistit mír a posílit svou sféru vlivu. K bývalým příbuzným tohoto druhu patřil i sám Gissur, ale svatba se ošklivě zvrtla a nakonec to skončilo obrovským masakrem svatebčanů.

Snorri píše, malba Haukura Stefánssona z roku 1933

Jak se píše v Sáze o Islanďanech, ti čtyři Snorriho zastihli na točitých schodech, vedoucích do jeho sklepení. Představte si šedovlasého učence, jak čelí s holýma rukama čtyřem po zuby ozbrojeným mužům – tak trochu jako Gandalf Balrogovi.

„Zab ho!“ Přikázal Simon Knútr Árnimu Beskovi.
Árni pozvedl svůj meč, když tu Snorri pevným hlasem praví:
„Ty netneš!“1
Árni zaváhal.
„Zab ho!!!“ Znovu přikázal Simon.
„Ty netneš!“ Vzkřikl Snorri znova.
Ale tentokrát už Árni nečekal a Snorriho propíchl skrz naskrz.

A takto zemřel jeden z největších islandských znalců mýtů, který se stal obětí politického komplotu. Celý svůj život zasvětil míru, který se pokoušel sjednat mezi Nory a Islanďany, a pradávným mýtům svého lidu. Svou Eddu napsal tak, že kniha se stala okamžitým bestselerem. a dokonce ani nebyla zakázána ze strany křesťanské církve, poněvadž název Gylfiho oblouzení implikuje, že švédský král Gylfi byl pouze oklamán nějakými Ásy, kteří tvrdili, že jsou bohové. A proti tomu nemohla ani církev nic namítat.

Snorri nezemřel v posteli, ale podobně jako jeho pradávní hrdinové tváří v tvář přesile, které vzdoroval až do posledního dechu, aniž by žadonil o svůj život.

Použitá literatura

Byock, Jesse. Viking Language 1.
Ísledinga saga.
Kadečková, Helena. Dějiny Islandu.

Poznámky

1) V Sáze o Islanďanech Snorri pravil: „Eigi skal höggva“, což znamená doslova imperativ „(on) nezaútočí“, a občas se to do angličtiny překládá jako „he shall not strike“.

Napsat komentář